plansze początkowe

Krótko o jinglach

Przy ostatnich zleceniach spotykam się z dwojakim podejściem do tego, jak powinien zaczynać się klip: biznes lubi zobaczyć na początku swoje logo, najchętniej z podniosłą, ale nie pompatyczną, dynamiczną, ale nie za mocną muzyką. Materiały kierowane na social media zaś… cóż, jak najkrócej, najlepiej wcale. Co jest lepsze? Materiał z jinglami czy bez? Jak zwykle: wszystko zależy od kontekstu. I budżetu. I deadline’u.

 

Koniec końców, wszystko zależy od deadline’u.

Dawno temu przygotowywaliśmy lekką obróbkę zapisu konferencji spółki Polimex-Mostostal. Dobranie dźwięku pod ruchomą planszę (fałszywa perspektywa, wlatujący logotyp spółki i zdjęcie z zasobów klienta w tle) zajęło nam najwięcej czasu – propozycja mocnej sekcji dętej nie przeszła. Mocne bębny też odpadły. Szkoda. Stanęło na stockowym stingerze opartym o gitarę. Jednocześnie przy blisko 20-minutowym materiale 6 sekund na początku to wystarczająco mało, by nie wydłużać całości i wystarczająco dużo, żeby nie wchodzić w obraz konferencyjny „na twardo”.

Tymczasem Bankier.pl, podobnie jak Puls Biznesu – stawiają ostatnio na krótkie formy targetowane na social media: ruchome zdjęcia, elementy wideo, czytelne napisy i minimalna długość. To jest: inaczej. Na facebooku okno czasowe na przyciągnięcie uwagi widza jest niesamowicie wąskie – stąd brak sekwencji początkowej, zamiast tego – końcowa plansza z logotypem.

Protip: embedowanie filmów z facebooka z szerokością większą niż ustawowe 500 pikseli powoduje – jak widać na załączonym przykładzie – straszne rozjechanie tzw. okładki. Okładka generowana jest w domyślnym rozmiarze i po rozciągnięciu wygląda mało atrakcyjnie.

Ciekawe pomysły na zagranie tytułem znaleźć można chociażby u Kramera (videocopilot.net); po gotowe rozwiązania i inspiracje warto zajrzeć na VideoHive. Wykorzystywanie i dostosowywanie gotowych szablonów to oddzielny temat – o którym już wkrótce. Na razie niech wystarczy: atrakcyjny wizualnie i tani template może okazać się całkiem kosztowny w customizacji.