Adobe CC 2018

Już jest – Adobe CC 2018

Dopiero jesień, a dostaliśmy już Adobe CC 2018. Ale lepiej nie aktualizuj aplikacji, dopóki nie skończysz wszystkich bieżących projektów. Szczególnie tych, w których ostro wykorzystujesz zewnętrzne wtyczki. Zamiast tego – w zaawansowanych opcjach uaktualnienia AE czy PP odznacz usuwanie poprzednich wersji programu. W ten sposób nowości będzie można testować w CC2018, a kluczowe realizacje kończyć w CC2017.

Większość wtyczek będzie trzeba przeinstalować. Jak pokazują doświadczenia z poprzednich lat, odruchowe podnoszenie CC do najświeższej wersji może skończyć się źle, jeśli deadline blisko, a projekt w połowie zaczęty.

Videocopilot: Transplantacja

Skontaktowaliśmy się z supportem Videocopilota: Matt Kramer sugeruje dwa rozwiązania. Pierwsze to instalacja wtyczek (Element3D, Saber, FXConsole etc.) z zaznaczoną opcją custom. Oznacza to konieczność ręcznego podania ścieżki do katalogów After Effectsa. Druga z możliwych opcji to ręczne odnalezienie katalogu z wtyczkami z wersji AE CC2017 i przekopiowanie go we właściwe miejsce w folderze Plugins nowej wersji.

Ścieżka dyskowa może różnić się w zależności od miejsca instalacji pakietu Adobe. W naszym przypadku jest to:
C:\Program Files\Adobe\Adobe After Effects CC 2017\Support Files\Plug-ins
– docelowe miejsce to
C:\Program Files\Adobe\Adobe After Effects CC 2018\Support Files\Plug-ins
Proste, prawda? Podobne rozwiązanie zastosować możesz w przypadku np. customowych LUTów.

Red Giant: We are ready

Korzystasz z Particulara albo Denoisera? Pakiety Trapcode, Magic Bullet i pozostałe wtyczki Red Gianta dostały nowe instalatory, które bezboleśnie przeprowadzą cię przez zmianę. Więcej szczegółów na blogu dewelopera.

Adobe CC 2018: bugfest?

Najbliższy miesiąc pokaże, jak wiele błędów przemknęło się przez sito betatestów nowych programów CC. O ile przez ostatnie dni nie trafiliśmy na żadnego silnego showstoppera w AE ani Premiere Pro, uważam że warto potrzymać stabilne – jak na Adobe – stare wersje programów z wydania 2017. Szczególnie jeśli często współpracujesz z innymi twórcami/montażystami wymieniając się plikami projektów – .prproj utworzone w CC2018 nie uruchamiają się pod Premiere Pro z CC2017.

Jednocześnie warto już teraz pobawić się nowościami – poprawionym panelem Essential Graphics czy możliwościami edycji wideo 360 stopni. W tak zwanych wolnych chwilach

Wolne chwile podobno istnieją…