Adobe CC bez wsparcia Dolby

Adobe CC bez wsparcia Dolby

Creative Cloud dopiero co trafił do dystrybucji, a już pojawiają się problemy. W określonych warunkach klipy wideo z dźwiękiem kodowanym w AC-3 (czyli np. popularny format MTS) wygenerują błąd przy wciąganiu do aplikacji – i nie zaimportują dźwięku. Dlaczego?

Adobe CC bez wsparcia Dolby? Czyli gdzie podział się dźwięk z plików MTS.

Trafiłem na ten problem przypadkiem, na jednym ze starszych laptopów, który służy u klienta do drobnych montaży. Próba szybkiego przekodowania krótkiego wywiadu wideo z oryginalnego pliku AVCHD na znacznie mniejszą mp4, którą można by podesłać dziennikarce do spisania – zakończyła się zderzeniem z komunikatem o braku kodeków Dolby. Szybki rzut oka na forum wsparcia technicznego Adobe i konkluzja: to nie odosobniony przypadek, użytkownicy są wściekli.

Wersja oficjalna

Jak informuje Adobe, kodeki Dolby przestają być integralną częścią pakietu Creative Cloud. CC 2018 bazuje na natywnych kodekach systemu operacyjnego – Windows 8.1 i Windows 10, a także Mac OS X.11 posiadają odpowiednie biblioteki. Gorzej jest w przypadku starszych wersji – jak chociażby Windows 7. Tu Adobe zaleca… upgrade do najnowszej wersji systemu, co nie jest już ani darmowe, ani – szczególnie w warunkach korporacyjnych – proste.

Co ciekawe, brak kodeków Dolby w bibliotekach CC Adobe podkreśla dopiero dziś, w rozsyłanym do użytkowników Creative Clouda mailingu. Najwidoczniej w systemie wsparcia technicznego zebrała się wystarczająca liczba pytań i niepochlebnych komentarzy, by zmusić korporację do działania.

Mam Windows 7, halp!

Stosunkowo prostym obejściem problemu dla użytkowników Win7 może być ściągniecie i instalacja Adobe Media Encodera 2017. Problem występuje też w świeższych wersjach Windowsa z oznaczeniem N (wydania europejskie pozbawione Windows Media Playera) – tu rozwiązaniem jest pobranie odpowiednich łatek ze stron Microsoftu: dla Windows 10 i Windows 8.1.

Jak podkreślaliśmy, warto poczekać z uaktualnianiem środowiska produkcyjnego do najnowszej wersji do czasu wyłapania przynajmniej pierwszych poważnych problemów – a przynajmniej do czasu zamknięcia bieżących projektów. Kto nie usunął przy instalacji CC 2018 Adobe Media Encodera 2017 – oszczędził nieco czasu i zachodu.

Za chwilę wersji CC 2018 stuknie okrągły tydzień. Jakiego showstoppera możemy spodziewać się teraz?


Model retro mikrofonu – autorstwa PolygonFactory – do pobrania tutaj.