Transmisja: Blik

Transmisja: BLIK – III kwartał 2017

Pod koniec października transmitowaliśmy za pośrednictwem Twittera/Periscope spotkanie prasowe dotyczące wyników transakcyjnych BLIKa po III kwartale 2017 roku. Zapis dostępny jest na kanale @BLIKmobile – a także poniżej. Za komunikację marki odpowiada agencja Clear Communication Group.


Twitter i Periscope

Transmisja z wykorzystaniem Periscope ma swoje ograniczenia. Serwery preferują stosunkowo niski upload – 800kb/s – to w sam raz dla odtwarzania na urządzeniach mobilnych, jednak stosunkowo mało w sytuacji pełnoekranowego odtwarzania na komputerach stacjonarnych. Skąd tak niski bitrate? Ekosystem Periscope w założeniu opiera się o nadawanie z urządzeń mobilnych – telefonów czy tabletów – i ograniczony transfer danych sieci komórkowych. 800kb to bezpieczny kompromis pomiędzy jakością, a stabilnością transmisji.

Oczywisty plus nadawania na Twittera to możliwości interakcji z użytkownikami. Widzowie mogą w prosty sposób retweetować wiadomość z osadzonym playerem – i zadawać pytania lub komentować na bieżąco oglądaną transmisję. Jednocześnie statystyki Periscope pozwalają na bieżąco podglądać dane dotyczące oglądalności i zaangażowania widzów.

Technicznie

Do nadawania wykorzystaliśmy platformę vMix. W odróżnieniu od zwykłej transmisji do Periscope za pomocą telefonu, oprogramowanie do realizacji na żywo pozwala na tzw. PiP – picture in picture, czyli umieszczenie obrazu w obrazie. Dzięki temu na ekranie widoczny jest zarówno prowadzący, jak i prezentowane slajdy. Możliwe jest też dodawanie elementów graficznych takich jak belki z podpisem prowadzącego. Zapis całości – do późniejszego wykorzystania – odbywa się w jakości zdecydowanie wyższej od tej, w jakiej transmisja trafia z serwera Periscope do użytkownika.

Ale podstawowa przewaga związana z nadawaniem z komputera/miksera wizyjnego – nad nadawaniem z pomocą telefonu – to kontrola nad sytuacją. O wiele łatwiej zadbać o fokus i odpowiedni poziom dźwięku z użyciem kamery i zewnętrznego mikrofonu podłączonego do miksera audio. Z oczywistych względów interfejs urządzenia mobilnego może utrudniać szybkie reagowanie na zmianę warunków, a agresywny autofocus potrafi powodować pływanie ostrości.

Co dalej?

Nadawanie na Twittera/Periscope to nie koniec. Odpowiednio silne łącze internetowe umożliwia równoczesne nadawanie do innych mediów społecznościowych – np. Facebooka czy Youtube – czy dowolnego serwera akceptującego strumienie rtmp. Ale koniec końców wszystko zależy od strategii komunikacyjnej – i odpowiedniego planu.

Zapraszamy do kontaktu – z chęcią odpowiemy na pytania lub pomożemy zaplanować transmisję internetową!