Ewa Ołów, Senior Communications Manager, Starcom

#guzikwiesz – wideo o kampanii

Grudzień to teoretycznie spokojny miesiąc. Czas nerwowego oczekiwania na kurierów doręczających „obiecałem sobie że zamówię je jeszcze w listopadzie” prezenty. Czas powolnego zbierania dokumentacji do księgowego zamknięcia roku. Czas planowania kreacji na sylwestra, trasy na Boże Narodzenie, wolnych dni pomiędzy wolnymi dniami. Cóż, nasz grudzień okazał się całkiem pracowity.

I bardzo dobrze!

Wideo korporacyjne: #guzikwiesz

Jednym z grudniowych wyzwań było szybkie przygotowanie klipu o kulisach kampanii internetowej #guzikwiesz. O tym jak powstał pomysł na kampanię Blika, do kogo jest skierowana i jak długo będzie trwała, opowiedziały osoby zaangażowane w jej stworzenie: Anna Nowacka, Dyrektor Marketingu, Polski Standard Płatności, Ewa Ołów, Senior Communications Manager, Starcom, Michał Nadgrodkiewicz, Managing Director, PZL oraz Kot Przybora, współzałożyciel agencji PZL.


Dodatkowo zajęliśmy się przygotowaniem sondy – niemalże ulicznej. Niemalże, bo warunki pogodowe w grudniu nie sprzyjają nagraniom na zewnątrz. Szczególnie gdy chodzi o namówienie losowych, anonimowych rozmówców na choćby krótką wypowiedź do kamery – deszcz ze śniegiem i przyzerowa temperatura nie zachęca do choćby krótkiego postoju. Ale czymże byłby grudzień bez wyzwań?


Sonda: Szybkie wnioski

Pytania. Pierwsze, drugie pytanie padające w czasie sondy ulicznej musi być krótkie, chwytliwe. Najpierw zdobyć uwagę rozmówcy, pogłębiać zagadnienie dopiero dalej.
Miejsce i czas. Pogoda lubi płatać figle – czasem wymusi zmianę lokalizacji, czasem zupełnie uniemożliwi zdjęcia. Dlatego na realizację takich materiałów jak sonda uliczna warto zakładać odpowiedni bufor czasowy. Jeżeli myślimy o konkretnym miejscu – takim jak np. centrum handlowe – dodać czas i ew. budżet na odpowiednie zgody administratorów lokalizacji.
Łowca. To chyba najważniejsze: do nagrywania sondy ulicznej trzeba mieć talent. I cierpliwość. I asertywność. Zazwyczaj nie widzimy, ile osób odmówiło odpowiedzi, ile uciekło na widok kamery. Upolowanie odpowiedniej grupy rozmówców to sztuka.